Breaks Tables

At each of the tournament rounds, notable breaks are recorded by the Tournament Directors. These are collated and the top 20 shown below.

The Top 50 breaks in each tournament class are available from the following links

 

Breakes Table - 2018-2019

Player Match Break Notes
Alan Hurley Masters Event 1 128 vs, Gavin Lewis (Last 32)
Jackson Page U-21 Event 1 125
Darren Morgan Masters Event 1 124
Darren Morgan Masters Event 1 121
Jackson Page U-18 Event 1 119 vs, Liam Davies (Quarter Final)
Darren Morgan Masters Event 1 116
Anthony Krysa Mens Event 4 WEST 107 Clearance
Jackson Page U-21 European 107
Tyler Rees U-21 European 104
Steven Thomas Welsh Championship 2nd Round - NORTH 104 vs, Ross L Jones
Dylan Emery U-21 Event 1 103
Michael Hodge Welsh Championship 1st Round - South Wales 103 vs, Dale Hughes
Anthony Krysa Mens Event 4 WEST 103 Clearance
Darren Morgan Welsh Championship 1st Round - South Wales 103 vs, Stephen Ellis
Dylan Emery U-18 European 101
Darren Morgan Masters Event 2 100 vs, Alun squire
Tyler Rees U-21 Event 1 100
Tyler Rees Mens European WEST 100
Samuel Thomas Mens Event 1 EAST 95
David Roberts Welsh Championship 1st Round - South Wales 92
Jackson Page Mens European Finals 91
Steven Thomas Welsh Championship 2nd Round - NORTH 91
Andrew Pagett Mens Event 1 WEST 90
Alex Taubman Mens Event 2 Finals 90 Finals against Andrew Pagett
Alex Taubman Mens Event 2 Finals 90
Jackson Page U-18 Event 1 89
David Roberts Mens European WEST 89
Alex Taubman Mens European NORTH 88
Dylan Emery U-18 European 88
Rhydian Richards Welsh Championship 2nd Round - SOUTH 87
Elfed Evans Mens Event 1 NORTH 87
Jackson Page Mens Event 2 Finals 86
Alex Taubman Mens Event 1 NORTH 85
Dylan Emery Mens Event 1 EAST 84
Gavin Lewis Mens European WEST 84
Jackson Page Mens Event 2 Finals 84
Alex Taubman Welsh Championship 2nd Round - NORTH 84
Jackson Page Mens Event 1 EAST 83
Rhydian Richards Mens Event 2 SOUTH 83
Ollie Briffett Payne U-16 Event 2 81
Tyler Rees U-21 Event 1 80
Tyler Rees U-21 Event 2 80
Gavin Lewis Welsh Championship 3rd Round - SOUTH 79 Clearance
Conor Caniff U-18 Event 2 79
Dylan Emery U-21 Event 1 78
Ben Jones Mens Event 1 WEST 78
Ben Jones Mens Event 1 WEST 78
Rhydian Richards Mens Event 2 SOUTH 78
Steven Thomas Welsh Championship 2nd Round - NORTH 78
Rhydian Richards Masters Event 3 78
Dylan Emery U-21 European 78
Liam Davies U-18 Event 2 77
Andrew Pagett Mens Event 2 SOUTH 77
Dylan Emery U-18 European 77
NEAL JONES Welsh Championship 2nd Round - NORTH 75
Mark Fenton Masters Event 2 74
David Donovan Mens Event 1 EAST 74
Alex Taubman Mens Event 4 NORTH 74
Darren Morgan Masters Event 3 73
Tony Chappel Welsh Championship 1st Round - South Wales 72
Matthew Roberts Mens Event 2 NORTH 72
Andrew Pagett Mens Event 1 WEST 72
Michael Hodge Welsh Championship 1st Round - South Wales 72
Alex Taubman Mens Event 4 NORTH 72
David Donovan Welsh Championship 1st Round - South Wales 72
Jackson Page U-21 European 70
Ross L Jones Mens Event 4 NORTH 70
David Roberts Mens Event 1 WEST 70
Alan Hurley Masters Event 1 69
Matthew Farrant Masters Event 2 69
NEAL JONES Welsh Championship 1st Round - North Wales 69
Rhys Morgans U-21 European 68
Andrew Pagett Mens Event 2 SOUTH 68
Michael Hodge Mens European EAST 68
Anthony Krysa Mens Event 4 WEST 68
Gavin Lewis Mens Event 4 WEST 68
Andrew Pagett Mens Event 2 Finals 67
Tyler Rees Mens European Finals 67
Andrew Pagett Mens Event 2 Finals 67
Gareth Edwards Mens Event 4 NORTH 67
Alex Taubman Mens Event 2 NORTH 66
Michael Hodge Mens European EAST 66
Andrew Pagett Mens Event 1 WEST 65
Jackson Page U-18 Event 1 65
Andrew Pagett Mens Event 2 Finals 65
Andrew Pagett Mens Event 2 Finals 65
Laura Evans Mens Event 4 WEST 65
Matthew Gillard Mens Event 2 Finals 64
Matthew Gillard Mens Event 2 Finals 64
Alex Taubman Mens Event 4 NORTH 64
Dylan Emery U-18 Event 2 64
Emyr Wynne Humphreys Welsh Championship 1st Round - North Wales 64
Elfed Evans Mens Event 4 NORTH 63
Andrew Pagett Mens Event 2 SOUTH 63
Dylan Emery U-21 Event 1 63
Alfie Davies U-21 Event 2 62
Jackson Page U-21 Event 2 62
Dylan Emery U-18 European 62
Jackson Page U-21 European 62
David Donovan Mens European EAST 62
Luke James U-18 Event 2 60
Liam Davies U-16 Event 3 60
Andrew Pagett Mens Event 2 Finals 60
Dylan Emery U-21 European 60
Alex Taubman Mens Event 2 Finals 59
Liam Davies U-18 Event 2 59
Thomas Lancastle Mens Event 2 Finals 59
Thomas Lancastle Mens Event 2 Finals 59
Steven Thomas Mens European NORTH 59
Jackson Page Mens Event 2 Finals 59
Alex Taubman Mens Event 2 Finals 59
Shaun O'Mahoney Mens Event 1 WEST 58
Andrew Pagett Mens Event 1 WEST 58
Alex Taubman Mens Event 2 NORTH 58
Ben Jones Mens Event 1 WEST 58
Jackson Page Mens Event 2 Finals 58
Tyler Rees Mens European Finals 58
Liam Davies U-16 Event 3 57
David Donovan Mens Event 1 EAST 57
Alex Taubman Mens European NORTH 57
Darren Morgan Masters Event 3 57
David Roberts Mens Event 4 WEST 57
Gareth Edwards Mens Event 4 NORTH 57
Jackson Page Mens Event 2 Finals 56
Jackson Page Mens Event 2 Finals 56
Alfie Davies U-21 Event 2 56
Conor Caniff U-18 Event 2 55
Jackson Page Mens Event 1 EAST 55
Jackson Page Mens Event 1 EAST 55
Jackson Page Mens European EAST 55
Jackson Page Mens Event 1 EAST 55
Matthew Roberts Mens Event 4 NORTH 55
Jackson Page Mens European EAST 55
Ben Jones Mens Event 4 WEST 55
Alex Taubman Welsh Championship 2nd Round - NORTH 55
Jackson Page U-18 Event 1 54
Jackson Page U-18 Event 1 54
Jackson Page Mens Event 1 EAST 53
Liam Davies U-14 Event 3 53
Jackson Page Mens Event 1 EAST 53
Tyler Rees Mens Event 4 WEST 53
Jackson Page U-21 European 53
Michael Hodge Welsh Championship 1st Round - South Wales 52
Alfie Davies U-21 Event 2 52
Jackson Page Mens Event 2 Finals 52
Emyr Wynne Humphreys Welsh Championship 1st Round - North Wales 52
Jackson Page U-21 Event 2 52
Jackson Page Mens Event 2 Finals 52
Matthew Roberts Mens Event 4 NORTH 52
NEAL JONES Welsh Championship 1st Round - North Wales 52
Alex Taubman Mens Event 4 NORTH 52
Anthony Krysa Mens Event 4 WEST 52
Jason Goodwin Masters Event 1 51
Jackson Page U-18 Event 1 51
Shaun O'Mahoney Mens Event 1 WEST 51
Paul Doughton Mens Event 2 SOUTH 51
Richard King Welsh Championship 1st Round - North Wales 51
Elfed Evans Mens Event 4 NORTH 51
Ben Jones Mens Event 2 SOUTH 50
David Roberts Mens Event 1 WEST 50
Jackson Page U-21 Event 1 50
Dylan Emery U-18 European 50
Jackson Page Mens Event 2 Finals 50
Rhys Morgans U-21 European 50
Emyr Wynne Humphreys Welsh Championship 2nd Round - NORTH 50
David Roberts Mens Event 4 WEST 50
NEAL JONES Welsh Championship 2nd Round - NORTH 50
Liam Davies U-14 Event 2 49
Jackson Page U-18 Event 1 49
Liam Davies U-14 Event 2 48
Rhys Morgans U-21 European 48
Conor Caniff U-18 European 48
Gavin Lewis Mens Event 4 WEST 48
Laura Evans Mens Event 4 WEST 48
Darryl James Mens Event 1 EAST 47
Ross Jones Mens Event 4 WEST 46
Jackson Page Mens European Finals 46
Tyler Rees Mens European Finals 45
Ben Jones Mens Event 4 WEST 45
Conor Caniff U-18 European 43
Conor Caniff U-18 European 43
Anthony Krysa Mens Event 4 WEST 42
Liam Davies U-16 Event 3 40
Liam Davies U-18 Event 2 40

 

 

 

Sponsors

© Welsh Snooker (WBSA) 2019

Please Note: We have placed cookies on your computer to help make this website better, please read our Privacy Policy for further information. You can change your cookie settings in your browser at any time. Otherwise, we'll assume you're OK with our use of cookies.