Tournament Archive 2019 - 2020

Archive 2017-2018 Archive 2018-2019 Archive 2019-2020

Filter By

Month
Tournament

Welsh Championship Final(T B C)

13:00 Sun T B C Waistcoat

Welsh Championship Semi Finals(T B C)

10:15 Sat T B C Waistcoat

Welsh Pairs

10:00 Sun T B C

Welsh Championship Quarter Finals(T B C)

10:15 Sun T B C Waistcoat

U-18 Championship

Entry Cut off: Fri, 10th Apr 23:59PM
10:00 Sun Trecenydd Snooker Club

U-21 Championship

Entry Cut off: Fri, 3rd Apr 23:59PM
10:00 Sun Redz, Cwmbran

Masters Championship

Entry Cut off: Fri, 3rd Apr 23:59PM
10:00 Sun Matchroom, Llanelli

U-14 Championship

Entry Cut off: Fri, 27th Mar 23:59PM
10:00 Sun Red Triangle, Cross Keys

U-16 Championship

Entry Cut off: Fri, 20th Mar 23:59PM
10:00 Sun Wexa Sports, Crumlin

Welsh Championship 2nd & 3rd Round NORTH

10:00 Sun Ewloe Sports and Social Club Keith Thomas/Tony Cannon

Welsh Championship 2nd & 3rd Round SOUTH(venue TBC)

10:00 Sun T B C

Billiards Event 4(format TBC)

Entry Cut off: Fri, 28th Feb 23:59PM
12:00 Sun Snooker World, Ammanford

Masters European

Entry Cut off: Fri, 28th Feb 23:59PM
10:00 Sun Snooker World, Ammanford

U-14 Event 5

Entry Cut off: Fri, 28th Feb 23:59PM
10:00 Sun Scala, Merthyr Tydfil

Welsh Amateur Ranking Event 5 FINALS

10:00 Sun Red Triangle, Cross Keys Waistcoat

U-16 Event 5

Entry Cut off: Fri, 14th Feb 23:59PM
10:00 Sun Snooker World, Ammanford

Welsh Championship SOUTH Prelims(play by 15th Feb)

Welsh Championship NORTH Prelims(play by 15th Feb)

U-21 Event 5

Entry Cut off: Fri, 7th Feb 23:59PM
10:00 Sun Red Triangle, Cross Keys

Welsh Amateur Ranking Event 5 Qualifier SOUTH

Entry Cut off: Fri, 31st Jan 23:59PM
10:00 Sun Redz, Cwmbran

Welsh Amateur Ranking Event 5 Qualifier NORTH

Entry Cut off: Fri, 31st Jan 23:59PM
10:00 Sun Amlwch Snooker Club Tony Cannon/Keith Thomas

U-18 Event 5

Entry Cut off: Fri, 24th Jan 23:59PM
10:00 Sun Red Triangle, Cross Keys

Welsh Amateur Ranking Event European FINALS

10:00 Sun Redz, Cwmbran Waistcoat

Billiards Event 3(format TBC)

12:00 Sun Redz, Cwmbran Ronnie Allen

Masters Event 4

10:00 Sun Redz, Cwmbran Ronnie Allen

U-16 Event 4

10:00 Sun Trecenydd Snooker Club John Dobson Smart casual

U-14 Event 4

10:00 Sun Trecenydd Snooker Club John Dobson

Welsh Amateur Ranking Event European Qualifier SOUTH

10:00 Sun Snooker World, Ammanford John Pellew

Welsh Amateur Ranking Event European Qualifier NORTH

10:00 Sun Amlwch Snooker Club Keith Thomas/Tony Cannon

U-21 European

10:00 Sun Snooker World, Ammanford Paul Taylor

Welsh Amateur Ranking Event 3 "Jack Carney" FINALS(Jack Carney Memorial)

10:00 Sun Matchroom, Llanelli Gordon Pantall Waistcoat

U-18 European

10:00 Sun Redz, Cwmbran Ronnie Allen

Welsh Amateur Ranking Event 2 FINALS

11:00 Sat Snooker World, Ammanford John Pellew Waistcoat

Welsh Amateur Ranking Event 3 Qualifier NORTH(Jack Carney Memorial)

10:00 Sun Amlwch Snooker Club Tony Cannon/Keith Thomas

U-14 Event 3

10:00 Sun Kings Club, Swansea John Pellew

Welsh Amateur Ranking Event 3 Qualifier SOUTH(Jack Carney Memorial)

10:00 Sun Matchroom, Llanelli Gordon Pantall

Billiards Event 2(format TBC)

12:00 Sun Matchroom, Llanelli Paul Taylor

Masters Event 3

10:00 Sun Matchroom, Llanelli Paul Taylor

U-16 Event 3

10:00 Sun Scala, Merthyr Tydfil John Dobson

U-21 Event 3

10:00 Sun Scala, Merthyr Tydfil John Dobson

U-18 Event 3

10:00 Sun Snooker World, Ammanford John Pellew

Welsh Amateur Ranking Event 2 Qualifier SOUTH

11:00 Sun Redz, Cwmbran Ronnie Allen

Welsh Amateur Ranking Event 2 Qualifier NORTH

10:30 Sun Amlwch Snooker Club Keith Thomas/Tony Cannon

U-16 Event 2

10:30 Sun Kings Club, Swansea Gordon Pantall

U-14 Event 2

10:00 Sun Red Triangle, Cross Keys John Dobson

Welsh Amateur Ranking Event 1 FINALS

10:00 Sun Red Triangle, Cross Keys Andy Rogers Waistcoat

U-18 Event 2

10:00 Sun Matchroom, Llanelli Paul Taylor

U-21 Event 2

10:00 Sat Trecenydd Snooker Club Mel Griffiths

Billiards Event 1(format TBC)

12:00 Sun Redz, Cwmbran

Masters event 2

10:00 Sun Redz, Cwmbran Ronnie Allen

Welsh Amateur Ranking Event 1 Qualifier NORTH

10:00 Sun Ewloe Social Club Tony Cannon/Keith Thomas

Welsh Amateur Ranking Event 1 Qualifier SOUTH

10:00 Sun Matchroom, Llanelli Gordon Pantall

U-16 Event 1

10:00 Sun Red Triangle, Cross Keys Andy Rogers

U-14 Event 1

10:00 Sun Scala, Merthyr Tydfil John Dobson

U-18 Event 1

10:00 Sat Scala, Merthyr Tydfil

U-21 Event 1

10:00 Sun Kings Club, Swansea Gordon Pantall Smart Casual

Masters Event 1

10:00 Sun Snooker World, Ammanford Paul Taylor
Sponsors

© Welsh Snooker (WBSA) 2020

Please Note: We have placed cookies on your computer to help make this website better, please read our Privacy Policy for further information. You can change your cookie settings in your browser at any time. Otherwise, we'll assume you're OK with our use of cookies.